Blogger Tüm Dış Linkleri Yeni Sekmede Açmak

Blogger tabanlı sitelerimizde ister istemez tema kaynaklı ya da herhangi bir eklenti kaynaklı olsun arkaplanda birçok dış link çağrılıyor veya dış link veriliyor. Bunları tek tek elle yapmak büyük zahmet, büyük beceri ve zaman gerektirir ki kimse bu işle uğraşmaz. Ben de sizler için internette bulduğum birkaç kodu harmanlayarak dış linkleri otomatik olarak yeni sekmede açacak target=”_blank” kodunu ekleyecek olan eklentiyi göstereceğim.

Kurulum:

  • Blogger Paneli > Şablon > HTML’yi Düzenle bölümüne gidiyoruz.
  • CTRL + F kombinasyonu ile arama kutucuğumuzu açıyoruz.
  • Arama kutucuğuna “</head>” değişkenini yazıp enter’a tıklıyoruz.
  • Daha sonra aşağıdaki kodu kopyalayıp </head> etiketinin üzerine yapıştırıyor ve Şablonu Kaydet butonuna tıklıyoruz. Tüm işlem bu kadar bundan sonra tüm dış linklere target”_blank” etiketi eklenecek ve tüm dış linkler yeni sekmede açılacak.
Eklenmesi Gereken Kod:
<script src='http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js' type='text/javascript'></script>
<script type='text/javascript'>
$(document).ready(function() {
$("a[href^='http://']").each(
function(){
if(this.href.indexOf(location.hostname) == -1) {
$(this).attr('target', '_blank');
}
}
);
$("a[href^='https://']").each(
function(){
if(this.href.indexOf(location.hostname) == -1) {
$(this).attr('target', '_blank');
}
}
);
});
</script>
Not:
Eğer ki sitenizde hali hazırda jQuery kullanıyorsanız en üstteki yeşille gösterdiğim kodu eklemenize gerek yok.

Kodun Çalışma Prensibi:
İki defa http:// ve https:// ile başlayan linkler için bir kez kontrol etme kodu eklenmiş. Normalde tüm bloggerlar blogları http:// ile başlıyordu fakat geçen sene gelen güncelleme ile https:// SSL güvenli protokolü olarak da bağlantılar kullanılabiliyor. Bu nedenle iki yapı için de kod eklendi siteniz http de olsa https de olsa bu kod çalışmaya devam edecektir. Kırmızı bölüm komut değeri negatif bir değere eşitse (== -1) href değerlerini tarar ve işlemi gerçekleştirir, bu ana alan adından çıkış yapılacağını gösterir.Eğer gerekli değişken içerisinde (== 1) pozitif href değerine eşitse tüm iç linkler yeni pencerede açılmaya başlayacaktır. Gereklilik bir kez denenmekte ve komut dosyası daha sonra bir hedef çıkış etiketinin içine target=”_blank” etiketini ekler.Çalışma prensibi bu kadar basit! Seo açısından size büyük artısı olacağına inanıyorum.