WordPress AMP Kurulumu

Şu sıralar bir AMP çılgınlığı var. Herkes bu konuda bilgi almak ve websitesini bir an önce AMP sistemine uygun hale getirmek istiyor. Kısaca bahsedersek AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı (Accelerated Mobile Pages) ifade eder. AMP özellikle mobil cihazlarda hafif ve hızlı bir şekilde yüklenebilen web sayfaları oluşturmanın iyi bir yöntemidir. Şanslıyız ki wordpress gibi hazır bir sistem kullanıyoruz eğer ki html sayfaları veya özel script kullanmış olsaydık AMP kurulumu bir o kadar zor olacaktı büyük ihtimalle bir uzmandan yardım almamız gerekecekti.

AMP Nasıl Kurulur?

  • WordPress için zaten elimizde pek fazla yöntem yok tek yapmamız gereken buraya tıklayarak bağlantıdaki eklentiyi kurmak.
  • Eklentiyi kurduk bundan sonra elimizde yapabilecek pek fazla bir seçenek yok sadece Görünüm sekmesinin altına AMP şeklinde bir bölüm geliyor buradan sadece tasarımın renklerini düzenleyebiliyorsunuz. Unutmadan hatırlatmak isterim siteniz.com/amp yaparak bulunduğunuz sayfanın AMP halini görebilirsiniz.
  • Ben daha fazla özelleştirme yapmak istiyorum AMP sayfamı düzenlemek istiyorum derseniz burayı tıklayarak açılan sayfadaki “AMP for WP – Accelerated Mobile Pages” eklentisini kurmanız gerekli.
  • Yukarıdaki eklentiyi kurduğunuz zaman wordpress yönetici panelinize AMP sekmesi gelecek bu bölümden AMP sayfanıza reklam eklemek, css eklemek gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eklentileri Kurduktan sonra ortalama 1-3 gün arasında Google Webmaster Tools panelinizdeki “Arama Görünümü” altında “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” kısmı aktif olacaktır aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa sizi karşılar.

Wordpress AMP Kurulumu

  • Bu ekranda sizi sitenizdeki AMP destekli sayfalar için dizine eklenenler ve dizine eklenmek için uygun kriterlere sahip olmayan yani düzeltmeniz gerekenleri gösteren içeriğe sahip.
  • Bu sayfada gördüğünüz hataları daha ayrıntılı görmek isterseniz burayı tıklayarak amp sayfalarınızı test edebileceğiniz bir araca gidebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere wordpress tabanlı sitenizi nasıl AMP destekli hale getirebileceğinizi gösterdim, tabii ki bu yazı yeterli olmayacaktır karşılaştığınız ve diğer sorunlar için webde arama yapmaktan çekinmeyin.